Počítače
Teď něco o počítačích ...
Z čeho se skládá počítač
Zde se dozvíte, z čeho se skládá počítačová sestava. Doporučuji si překontrolovat, zda máte vše potřebné v košíku, často se totiž stává, že člověk zapomene koupit nějakou nepodstatnou drobnost jako například DVD mechaniku, což sice není žádná katastrofa, ale zamrzí to. Nuže tedy, počítačová sestava (skříň) se skládá z těchto částí:
Počítačová skříň (bedna, case)
Skříň určuje především to, jak bude počítač vypadat, ale do určité míry se podílí i na hlučnosti celého počítače. Platí, že čím silnější plechy, tím lépe (= nižší vibrace a potažmo hlučnost).
Skříní se na trhu nachází velké množství - od maličkých minitower až po obrovské BigTower. Pokud nevíte, kterou zvolit, sázkou na jistotu bude skříň typu middle-tower, která většinou stačí.
Podle vzhledu můžeme skříně dělit asi takto - obyčejné (tj. MiddleTower), desktop (plochá skříň pod monitor), HTPC skříně (v podstatě jako desktop, ale se zaměřením na multimediální funkce) a cube, což jsou skříně krychlovitého tvaru, často vybaveného rukojetí, který usnadňuje časté přenášení.
Při výběru ale doporučuji vybrat takovou skříň, která má otvory pro ventilátory 120x120mm, které jsou tiché a zároveň dokáží dobře chladit. V dnešní době je to většina lepších skříní.
Základní deska (motherboatd, Mainboard)
Další hlavní částí je základní deska - v současnosti hlavně pro procesory Intel a AMD. Dělí se podle velikosti (Full ATX, Micro ATC) a samozřejmě také podle výbavy.
Procesor (CPU)
Procesor se vybírá samozřejmě podle zvolené základní desky (nebo i naopak) od výrobců Intel a AMD.
Chladič na procesor (CPU cooler)
Není to povinná položka, protože procesory se většinou dodávají s chladiči, které nemají problém je uchladit, ale pokud stavíte tichý počítač, je vhodné do nějakého tišší (tichá sestava) nebo výkonnějšího (přetaktování) chladiče investovat.
Grafická karta (GPU)
Grafická karta se vybírá hlavně podle zaměření sestavy - tichá sestava (pasivní chladič), pracovní sestava (více než dva monitory), herní sestava (výkonná karta) a tak dále.
Není nutné ji kupovat v případě, že vybraná základní deska má integrovanou grafickou kartu (IGP) a na počítači nehodláte hrát náročné 3D hry (tj. typicky v kanceláři).
Operační paměť (RAM)
Dnes se prodává hlavně RAM typu DDR2 nebo DD3. Rozumné minimum jsou 2GB.
Pevný disk (HDD)
Dobré je vybírat disk s nízkým počtem ploten (maximálně 2) a vysokou hustotou zápisu, protože to znamená tichý a rychlý disk zároveň.
DVD mechanika (příp. Blu-ray při stavbě HTPC)
Vzhledem k nízké ceně osobně beru vždy nejlevnější mechaniku od ASUSu, LG nebo Samsungu odpovídající barvy.
Zdroj (PSU)
Vzhledem k tomu, že i velmi výkonná sestava nemá v zátěži spotřebu více než cca 400W, není nutné to s výkonem zdroje přehánět a vybrat hned 600W kousek. Výkon zdroje samozřejmě znamená maximální odběr, který je schopen poskytnout, ne stálý odběr ze sítě!
Ventilátory (fan)
Slouží na chlazení, samozřejmě. Většinou bývá jeden ventilátor ve skříni osazen, ale jednak to často nestačí a jednak jsou často hlučné.
Další příslušenství (volitelné)
• chladič na pevný disk (zároveň ztišuje)
• chladič na grafickou kartu (v případě, že by byla extrémně hlučná)
• zvuková karta (pokud máte dobrý sluch a integrovaná by vám nestačila)
• čtečka paměťových karet (místo disketové mechaniky)
• regulátor ventilátorů (užitečná věc, pokud chcete opravdu tichou sestavu)
• teplovodivá pasta (většinou se dodává s chladičem nebo je nanesena již z výroby, ale hodí se, pokud děláte více počítačů nebo plánujete chladič občas sejmout a vyčistit)
Teď už tedy víte, z čeho se počítač skládá, a víte, co máte koupit. V další kapitole - stavba počítače - se dozvíte, jak to všechno propojit dohromady, aby to fungovalo.